Zlatni Retriveri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zlatni Retriveri

Forum posvecen najlepsoj vrsti pasa
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

  Ucenje psa da pliva

Go down 
AuthorMessage
Larson
Admin



Posts : 26
Join date : 2010-02-27

 Ucenje psa da pliva Empty
PostSubject: Ucenje psa da pliva    Ucenje psa da pliva EmptyMon Jul 12, 2010 7:13 pm

Osnovna komanda „plivaj"

Plivanje koristi fizičkom razvitku i učvršćivanju organizma psa. Za vreme kupanja on se navikava na vodu, prestaje da je se plaši, a ponekad i samostalno rado ide u vodu. Mi psa ne učimo ustvari da pliva jer kad on jednom dospe u vodu, instinktivno će pokretati udove, zadržavati se na vodi i plivati. Obuka plivanja se svodi na suzbijanje straha od vode.

Privikavanje psa da se ne plaši vode i da slobodno pliva po njoj odvija se za vreme vrućina i u plitkim vodama sa blagim obalama. Psa ne smemo jednostavno baciti u vodu, jer ga takav postupak može uplašiti i samo uvećati njegov strah od vode. Dreser mora da pronađe takav nadražaj koji će psa na-terati da sam uđe u vodu i u njoj ostane neko vreme.

Iskustvo je pokazalo da je najbolji nadražaj za skakanje u vodu, neki predmet s kojim se pas prethodno igrao. Možemo koristiti i sledeći način: dreser ulazi sam u vodu, preplivava na drugu stranu i zove psa da dođe. Plašeći se da ne zaostane za dreserom pas sam ulazi u vodu i pliva za njim.

Jedan od najboljih načina da se pas natera u vodu jeste igranje. Dreser, igrajući se sa psom, neprimetno ulazi u vodu za njim i tu nastavlja da se igra neko vreme, miluje ga i nagrađuje.

Obično će pas posle nekoliko dana potpuno prestati da se boji vode, i kada je izuzetno toplo, sam će poći u nju. Kad prvi put dospe u vodu, pas pliva veoma čudno — kruži na jednom mestu, gubi pravac, ali posle izvesnog vremena počinje normalno da se orijentiše i pliva u potrebnom pravcu.

Pošto se pas navikne da na komandu „plivaj" hrabro ulazi u vodu i slobodno pliva, treba od njega zahtevati da ispunjava i druge zadatke: da iz vode donese bačeni predmet, da hrabro ide preko vodenih prepreka kako bi zadržao begunca itd.

Ako je pas prethodno trčao ne treba mu dozvoliti da odmah uđe u vodu: posle izlaska iz vode psu se mora dozvoliti da se prosuši na suncu.
Back to top Go down
https://zlatni-retriveri.board-directory.net
 
Ucenje psa da pliva
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zlatni Retriveri  :: Zlatni retriveri :: Dresura-
Jump to: